Nebojte se Ashtangy.

06.06.2022

Možná jsem jedna z mnoha, kteří se začali učit ashtangu sami.  To je jedna skupina. Potom je skupina další. Co začali pod špatným vedením. Každopádně, odnesli jsme si špatné návyky, pohyby a bolesti. A taky díky tomuto vznikají nelichotivé recenze na Ashtanga jógu. Je náročná. Tvrdá. Je jen pro zdravé lidi. 

 I já si to myslela. Brzo mě ovšem tělo vyřadilo z provozu. Ego, urputnost, neslyšení sama sebe. A bylo vymalováno. Ale já se nechtěla vzdát. Vždyť jóga je pro všechny. Tak proč to nefunguje? 

 A tak jsem hledala. Protože už jsem měla za sebou certifikaci na lektorku jógy začala jsem učit. A hledat někoho kdo mě provede Ashtangovou první serií a řekne mi kde je problém. A našla. Lektorský kurz Ashtanga jógy. A dokonce kousek ode mě. Monika Lepková snad učí celý život Ashtagu. A má mnohaleté zkušenosti. Od těch nejznámějších jmen lektorů. A tak jsem pomalu začala nasávat vědomosti. Pohyby, dech. A učit se víc se vnímat. Je to boj do teď. 🤣

 Ale už to dává smysl. Otevřela jsem Ashtangové kurzy pro lidi se zdravotními problémy. A jde to. Aschtanga jim pomáhá. Je prostě dokonale promyšlená. S respektem k tělu.  
Ano, je důležité mít někoho k ruce.  Kdo vás povede. Vysvětlí. Usměrní. Ale dostanete návod na celý život. A pak pracujete sami se sebou. 

Učíte se pozice jako básničku. Když se tu básničku naučíte. Pokračujete v učení se tónu jakým básničku přednést. A to se učíte jemnosti asan. Vše se vám nakonec navleče jako korálky na šňůru. A uzavře. Při praxi hlava vypne, tělo proplouvá pohyby po své vlastní paměti. Nakonec si lehnete na podložku. Cítíte pot který vám stéká po těle. A to je známka vašeho správného dechu při praxi. Cítíte se jako znovuzrození. Čistí, nabití energií a schopni opět vnímat s radostí svět okolo. A proč se vracím každý den ke své praxi? Pro ten pocit znovuzrození. Chci se na svět dívat s radostí. A být v něm prostě v pohodě.💙💚